Dlaczego inwestować w Brześciu: logistyka, kadry, prawo i przykłady sukcesów.

Klimat inwestycyjny w obwodzie brzeskim

Obwód brzeski ma duże możliwości szerokiego pozyskiwania inwestycji zagranicznych.


Dzięki korzystnemu położeniu geopolitycznemu obwód może stać się trampoliną do wprowadzania produkcji ukierunkowanej na eksport na rynki Rosji i krajów WNP.

Obwód dysponuje dużą liczbą wysoko wykwalifikowanej siły roboczej, która przy zastosowaniu postępowych zachodnich technologii, form i metod pracy oraz zarządzania produkcją może zapewnić wysoki poziom wydajności pracy.


W Republice opracowano jasne prawo inwestycyjne, umożliwiające inwestorom prowadzenie działalności gospodarczej bez przeszkód.
W obwodzie prowadzone są również aktywne prace nad zapewnieniem jak najbardziej sprzyjających warunków dla działalności inwestorów zagranicznych. Opracowano i zatwierdzono Regulamin wspierania działalności inwestycyjnej na terenie obwodu.


Priorytetowe kierunki przyciągania inwestycji do gospodarki obwodu to:
• wysokotechnologiczne i innowacyjne projekty;
• produkcja ukierunkowana na eksport i zastępowanie importu;
• produkcja i przetwórstwo produktów rolnych;
• rozwój infrastruktury obsługi przydrożnej;
• rozwój usług turystycznych.

W ostatnich latach obwód zgromadził istotny potencjał inwestycyjny. W okresie 2000–2004 wartość inwestycji w kapitał podstawowy wzrosła 1,6 razy.


Źródła inwestycji w kapitał podstawowy:
- środki własne przedsiębiorstw i organizacji – 56,7%;
w tym kredyty bankowe – 23,4%;
- środki budżetu republikańskiego i lokalnego – 17,5%;
- środki ludności – 16,9%;
- inne źródła – 8,9%.

W latach działalności przedsiębiorstw wspólnych w republice i w obwodzie brzeskim zgromadzono określone doświadczenie w organizowaniu wspólnej pracy z zagranicznymi partnerami oraz tworzeniu dla nich, biorąc pod uwagę możliwości regionu brzeskiego, najbardziej sprzyjających warunków ekonomicznych.
Dynamika napływu kapitału zagranicznego do obwodu świadczy o stale rosnącym zainteresowaniu inwestorów zagranicznych naszym regionem. Jeśli w 2002 roku do obwodu przyciągnięto 7,3 mln USD bezpośrednich inwestycji zagranicznych, to w 2003 roku – 15,8 mln USD, a w 2004 roku – już 32,4 mln USD.


Łącznie na dzień 01.01.2005 w obwodzie zgromadzono 121,8 mln USD inwestycji zagranicznych.


Przykłady udanej działalności przedsiębiorstw z inwestycjami zagranicznymi w obwodzie:
- SP OAO «Brestgazapparat» (produkcja kuchenek gazowych i elektrycznych);
- SP «Santa-Bremor» (produkcja produktów rybnych);
- IP «Inko-Fud» (produkcja wyrobów mięsnych);
- SP «Black Red White», SP «Anrex» (produkcja mebli);
- SP «Belkelme» (szycie obuwia);
- SP «KamSil» (przemysł elektroniczny);
- wiele innych.


Łącznie na dzień 01.01.2005 w obwodzie brzeskim zarejestrowano ponad 500 przedsiębiorstw z inwestycjami zagranicznymi. Na pierwszych trzech miejscach pod względem liczby przedsiębiorstw wspólnych i zagranicznych znajdują się Polska, Niemcy i Rosja. W 2004 roku największa część napływających inwestycji zagranicznych przypadła na przemysł (83,3%), rolnictwo (6,8%), transport (5,1%). W przemyśle najbardziej atrakcyjne były następujące gałęzie: przemysł drzewny (32,3%), przemysł spożywczy (31,0%), budowa maszyn i obróbka metali (5,4%).